Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Planowane inwestycje w rejonie ulic Wiosny Ludów i Stanisława Wyspiańskiego

Inwestycje kolejowe na terenie Orzesza

Elektroniczny Urząd

Załatwianie spraw w urzędzie przez internet. Elektroniczne płatności za śmieci, podatki itp.

Kolejarze rozdawali kierowcom ulotki. W trosce o ich bezpieczeństwo

Na przejeździe kolejowym  na ul. Rybnickiej w Orzeszu odbył się briefing prasowy „Zatrzymaj się przed torem. Apelują Ambasadorzy Bezpieczeństwa”. Zorganizowały go Polskie Linie Kolejowe. Zainaugurowano też akcję „Bezpieczny piątek na wakacyjne wyjazdy”.

Kolejarze rozdawali kierowcom ulotki

Zatrzymaj się przed przejazdem, nie omijaj zamkniętych rogatek, nie lekceważ znaku STOP. O tych zasadach przypominali kierowcom Ambasadorki i Ambasadorzy Bezpieczeństwa na kilkudziesięciu przejazdach kolejowo-drogowych w Polsce, min.: na przejeździe kolejowym na ul. Rybnickiej w Orzeszu.

O zasadach bezpieczeństwa przypominali pracownicy PKP Polskich Linii Kolejowych SA oraz funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei. Wręczali kierowcom ulotki i opowiadali o zasadach bezpieczeństwa.

Przyczyną 99 proc. wypadków na przejazdach jest ignorowanie znaku STOP oraz włączonej sygnalizacji, wjeżdżanie pod opadające rogatki, omijanie zapór slalomem i nadmierna prędkość.

- Co roku na przejazdach kolejowych dochodzi do ok. 200 zdarzeń. Akcja Bezpieczny Przejazd jest organizowana przez PKP Polskie Linie Kolejowe od 2005 roku. W jej ramach prowadzimy prelekcje dla uczniów i przedszkolaków, warsztaty dla instruktorów WORD, działania na przejazdach kolejowych, podczas, których staramy się uczyć pieszych, kierowców i rowerzystów bezpiecznego korzystania z przejazdów kolejowych – mówiła Katarzyna Głowacka, rzecznik PKP PLK S.A.

Kierowcy powinni pamiętać, że:

- znak STOP oznacza konieczność zatrzymania się przed przejazdem;

- czerwone światło bezwzględnie zakazuje wjazdu na przejazd - pulsująca sygnalizacja oznacza, że za chwilę na przejeździe pojawi się pociąg, na przejazd można wjechać jedynie, gdy sygnalizacja jest wyłączona, a rogatki znajdują się w pozycji pionowej;

- na przejazd można wjechać tylko wtedy, gdy zapewniony jest zjazd z przejazdu;

- zbliżając się do przejazdu, należy zachować szczególną ostrożność i upewnić się, że nie nadjeżdża pociąg.

Kolejarze przypominali też o zasadach korzystania z żółtych naklejek PLK, które mogą uratować życie i zapobiec wypadkom. Znajdują się one na napędach rogatek lub na krzyżach świętego Andrzeja od strony torów. Są na nich trzy ważne numery: indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu (numer skrzyżowania), który precyzyjnie określa położenie przejazdu, numer alarmowy 112, który należy wybrać, gdy zagrożone jest życie i zdrowie oraz numer do służb technicznych PLK, na który można zgłaszać nieprawidłowości i awarie na przejazdach, które nie zagrażają bezpośrednio życiu.

Z numeru 112 należy skorzystać, gdy zagrożone jest życie, gdy może dojść do wypadku - np. gdy samochód został unieruchomiony między rogatkami, w przypadku zdarzenia na przejeździe lub dostrzeżenia przeszkody na torach.

W kryzysowej sytuacji na przejeździe należy jak najszybciej opuścić przejazd - w razie potrzeby wyłamać rogatkę. Wystarczy niewielka siła nacisku, by tzw. bezpiecznik drąga rogatkowego (przy napędzie rogatek) zadziałał i spowodował bezpieczne wyłamanie zapory, bez uszkodzenia samochodu.

Gdy dojdzie do awarii auta i nie ma możliwości zjazdu z torów, należy jak najszybciej opuścić pojazd i wyjść poza rogatki, zabierając ze sobą wszystkich, którzy podróżowali samochodem i skorzystać z żółtej naklejki PLK, dzwoniąc na numer alarmowy 112.

Banery/Logo