Poleć ten artykuł znajomemu
Czcionka
A A A
Kontrast

Bądź na bieżąco z aktualnościami w mieście.

regulamin
Dziś Międzynarodowy Dzień Osób Starszych
01.10.2014
Ważne


1 października obchodzony jest jako Międzynarodowy Dzień Osób Starszych – dzień ustanowiony w 1990 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ.

Osób starszych przybywa, a będzie ich jeszcze więcej – już od lat mamy świadomość, że zmienia się struktura demograficzna nie tylko naszego społeczeństwa, ale całej Europy. Zdaniem specjalistów za społeczeństwo stare demograficznie uznaje się takie, w którym odsetek osób powyżej 60. roku życia przekracza 12 proc., co oznacza, że Polska należy do krajów, w których proces demograficznego starzenia się populacji jest zaawansowany.

Dzień ten jest okazją do zastanowienia się, jak w intensywniej i efektywniej propagować postulaty mające na celu poprawę sytuacji osób dojrzałych: walkę z dyskryminacją, zapobieganie niepełnosprawności, zapewnienie odpowiedniej opieki zdrowotnej i równego udziału w rozwoju kulturalnym i ekonomicznym społeczeństw.

Choć możemy cieszyć się z tego, że żyjemy coraz dłużej, nie możemy zapominać, że ważna jest nie tylko długość życia, ale i jego jakość. Tymczasem osoby starsze borykają się z wieloma problemami. Jednym z najważniejszych – obok chorób i niesamodzielności jest, o czym rzadko się mówi, samotność. Badania pokazują, że z powodu osamotnienia cierpi w Polsce co czwarty senior.

Pomyślmy więc dziś ciepło o swoich babciach i dziadkach, starszych sąsiadach, czasami uśmiech i dobre słowo wystarczy, aby poczuli się nadal potrzebni i ważni dla młodszego pokolenia. 

fot. I. Więcławska

Polecamy


Wszelkie prawa zastrzeżone © 2014 Urząd Miasta Orzesze