Poleć ten artykuł znajomemu




Czcionka
A A A
Kontrast

Innowacyjny zestaw polowy
10.09.2020
Z regionu


Innowacyjny polowy zestaw do zasilania stworzony przez żołnierza 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej został po raz pierwszy zaprezentowany podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego
na Targach Kielce.


Zadaniem urządzenia jest magazynowanie energii elektrycznej pobieranej
z modułu solarnego, możliwość zasilania, ładowania różnych urządzeń będących
na wyposażeniu Wojska Polskiego a w szczególności Wojsk Obrony Terytorialnej. Główne ładowanie urządzenia możliwe jest za pomocą modułu solarnego w czasie od 2-3 godzin, jak również dzięki zastosowaniu przetwornicy wysokiej jakości, istnieje możliwość ładowania modułu zasilania w pojeździe z gniazda zapalniczki
lub bezpośrednio z akumulatorów w czasie 1 godziny. Urządzenie
posiada: możliwość zasilania radiostacji, oświetlenia LED, urządzeń GSM a dzięki podgrzewaczowi istnieje możliwość podgrzania puszek oraz racji żywnościowych będących na wyposażeniu sekcji blp.

Jak podkreśla twórca urządzenia, mł. chor. Artur Natkański, pomysł
na urządzenie zrodził się w jego głowie z potrzeby chwili.

- Podczas zajęć rotacyjnych oraz poligonowych zaistniała potrzeba stabilnego zasilania i stąd ten pomysł. Mam nadzieję, że urządzenie to zostanie wdrożone jak najszybciej do wszystkich Brygad Obrony Terytorialnej. Urządzenia w wersji testowej doskonale sprawdziły się na zajęciach w 13. Śląskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej jak i podczas szkoleń pilotażowej Grupy Poszukiwawczo – Ratowniczej K9 WOT.
To właśnie w samochodzie sztabowym tej grupy chcielibyśmy zamontować jedno
z pierwszych takich urządzeń, bo jak już teraz widzimy, świetnie się sprawdzi w czasie akcji.

Oprócz wersji mobilnej dla sekcji lekkiej piechoty, mł. chor. Natkański stworzył także wersję stacjonarną, która po zamontowaniu na pojeździe zastępuje agregat prądotwórczy i obsługuje wszystkie urządzenia.







Wszelkie prawa zastrzeżone © 2014 Urząd Miasta Orzesze