Poleć ten artykuł znajomemu
Czcionka
A A A
Kontrast

Zawiść – moja miłość
01.12.2020
Kulturalne


Zawiść – moja miłość

Dar serca

          Drodzy mieszkańcy Orzesza! Jest nam miło poinformować, że Miasto – na ręce pana Burmistrza – otrzymało w darze 150 egzemplarzy książki pt. Dzieje Zawiści we wspomnieniach, której twórcą jest pan Józef Urbaniec. Autor (rocznik 1926) pochodzi z tej właśnie miejscowości i, choć już tutaj nie mieszka od bardzo dawna, to jest miłośnikiem Zawiści – „gniazda”, z którego się wywodzi, gdzie znajdował się jego ojcowski dom. To właśnie tęsknota za rodzinnymi stronami pchnęła pana Józefa do stworzenia tego opracowania i przekazania go jako dar dla mieszkańców:
„U schyłku życia odczuwam wewnętrzną potrzebę odbycia sentymentalnej podróży do mojej wioski rodzinnej. Czuję potrzebę spisania jej dziejów.”
 
Zbieranie okruchów
            Autor książki nie jest historykiem (z wykształcenia mgr ekonomii, przez 25 lat Zastępca Dyrektora ds. Ekonomicznych KWK Bolesław śmiały), ale na pewno pasjonatem lokalnej historii. Materiały do książki – jak możemy przeczytać we wstępie – zbierał już za czasów studenckich, przesiadując w czytelni Biblioteki Śląskiej w Katowicach, gdzie mógł przeglądać stare dokumenty w języku polskim i niemieckim. Ponadto pan Józef wiedzę           o rodzinnej miejscowości czerpał z własnych przeżyć i notatek, gdyż „zawsze lubił zbierać >>okruchy, aby nie zaginęły<<.” Te okruchy skrupulatnie gromadził, aby teraz przekazać je nam w postaci Dziejów Zawiści – książki, która ma pomóc zachować pamięć o ukochanym skrawku ziemi. Autor w Zawiści spędził pierwszych 28 lat życia, by w roku 1955 już na zawsze opuścić swoją „małą ojczyznę”. Jednak w swoim opracowaniu postanowił opisać okres tylko do roku 1939, gdyż wraz z wybuchem wojny zakończył się dla niego czas beztroski.
 
Wrażliwiec i romantyk…
            Pan Józef to człowiek, jakich już niewielu pozostało w dzisiejszych czasach. O swojej książce pisze, że jest „czymś w rodzaju bukietu czerwonych róż dla mieszkańców Zawiści, by ożywić i wzmocnić ich przywiązanie do tej ziemi.” A symbolikę tego przekazu podkreślił dołączając do książek 80 kopert z płatkami róż, które mają trafić w ręce Orzeszanek. Ponadto wolą autora była obdarowanie mieszkańców „od Dzieciątka”, jako prezent pod choinkę. Dlatego osoby zainteresowane będą mogły odebrać książkę w okresie przedświątecznym     w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Orzeszu.
 
 
… i jeszcze poeta
          O sobie pan Józef mówi, że cechuje go miłość do ludzi, dobra pamięć (pomimo 94 lat!), dbałość o szczęście małżeńskie i rodzinne, a także umiłowanie literatury i pisanie poezji. Na koniec fragment wiersza pt.: „Moja Starka”, który również znalazł się w książce:
 
Maja Starka na Zowiści z ciotką Lojzką żyła.
Co dzień rano ze kiblikiem do studni chodziła.
          Ach jak bardzo chciałbym Starce przynieść kiblik wody,
            By jej przygarbione plecy nie zaznały szkody.          
[…]
 
Życzenia od mieszkańców
 
          Szanowny Panie Józefie,
                        dziękując za ten bezinteresowny dar, my mieszkańcy Orzesza
                        chcemy z okazji Świąt Bożego Narodzenia
                        życzyć Panu przede wszystkim zdrowia,
                        tak potrzebnego w tych trudnych czasach pandemii,
                        niesłabnących sił i ciągłej radości życia pomimo słusznych już lat.
                        Życzymy również, aby te okruchy historii, które nam Pan przekazał,
                        nie zaginęły, lecz były wykorzystywane przez przyszłe pokolenia
                        dla lepszego poznania naszej wspólnej przeszłości.         Wszelkie prawa zastrzeżone © 2014 Urząd Miasta Orzesze