Poleć ten artykuł znajomemu
Czcionka
A A A
Kontrast

„Ojcowie Niepodległości” – wystawa plenerowa
12.12.2020
Kulturalne


„Ojcowie Niepodległości” – wystawa plenerowa
Zapraszamy na wystawę plenerową Instytutu Pamięci Narodowej „Ojcowie Niepodległości”, którą do 27 grudnia można oglądać na terenie Ośrodka Hodowli Żubrów i Edukacji Leśnej w Jankowicach koło Pszczyny przy ulicy Żubrów 151.
Wystawa jest usytuowana na terenie ogólnodostępnym Ośrodka, który jest położony przy trasie nr 931 z Pszczyny w kierunku Bierunia. Wejście znajduje się od strony parkingu i jest czynne od 9.00 do zmierzchu.
Wystawa składa się z 10 wolnostojących ekspozytorów trzyplanszowych na planie trójkąta foremnego. Część wstępna (plansze 2-12) zawiera m.in. opis idei wystawy, mapę Polski z lat 1918-1923 prezentującą proces kształtowania się polskich granic, oś czasu ukazującą najważniejsze wydarzenia procesu odbudowy państwowości, a także przedruki pierwszych stron Monitora Polskiego z pierwszych dni niepodległości. Dodatkowo zaprezentowano również opis towarzyszącej wystawie ogólnopolskiej akcji #mojaniepodległa. W głównej części wystawy zaprezentowane zostało sześć postaci: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego oraz Ignacego Daszyńskiego. Oprócz wielkoformatowych zdjęć w skali rzeczywistej prezentujących tytułowych „Ojców Niepodległości”, plansze zawierają również krótkie biogramy postaci, a także interesujący wybór fotografii archiwalnych. Wśród bohaterów wystawy jest artysta, są dyplomaci, żołnierze i politycy, a także działacze społeczni. Reprezentowali różne poglądy polityczne, różnili się przynależnością społeczną i religią, urodzili się pod różnymi zaborami. Mimo to potrafili zjednoczyć się wokół jednego, nadrzędnego celu: NIEPODLEGŁOŚCI. Nie oznaczało to, że we wszystkim byli zgodni i we wszystkim wzorowo współdziałali. Pozostali wierni własnym poglądom, ale wykorzystując sprzyjające warunki zewnętrzne, poprowadzili Polaków ku WOLNOŚCI.
Autorami wystawy są dr Zofia Fenrych i Mateusz Lipko we współpracy z: Grzegorzem Czapskim, Maciejem Fryczem, Pawłem Miedzińskim, Magdaleną Ruczyńską, dr. Pawłem Skubiszem i prof. Włodzimierzem Suleją.
Wystawę IPN-u „Ojcowie Niepodległości” będą gościły wszystkie 38 nadleśnictw Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach. W latach 2020-2023 przemierzy ponad 6 tys. kilometrów w województwach śląskim i opolskim, a także części małopolskiego i świętokrzyskiego. Jej pierwszymi przystankami były nadleśnictwa Siewierz i Andrychów. Następnym miejscem prezentacji, po Nadleśnictwie Kobiór, będzie Nadleśnictwo Olkusz, gdzie wystawę będzie można oglądać od 28 grudnia.Wszelkie prawa zastrzeżone © 2014 Urząd Miasta Orzesze