Poleć ten artykuł znajomemu
Czcionka
A A A
Kontrast

Bądź na bieżąco z aktualnościami w mieście.

regulamin
"Sekret" o zaufaniu sercu i własnej wartości.
16.04.2015
Z miasta


16 kwietnia, w ramach działań profilaktycznych w Sali widowiskowej w Jaśkowicach, odbyła się powiatowa premiera spektaklu „Sekret” Orzesko – Ornontowickiej Grupy PaT.

Przedstawienie w dobitny sposób mówi, do czego prowadzą wygórowane ambicje, lęk przed brakiem akceptacji i życie na „podwójnym gazie” oraz jakie są tego konsekwencje. W inscenizacji wzięli udział również dorośli – orzeskie nauczycielki i … policjanci.

Ale tego, by policjant namawiał do buntu zapewne nikt się nie spodziewał. Inspektor Grzegorz Jach, pełnomocnik Komendanta Głównego Policji ds. promocji bezpieczeństwa publicznego, swoją charyzmą i zaangażowaniem w sprawę porwał nie tylko orzeskich uczniów, ich wychowawców, ale i zaproszonych gości. Inicjatywy PaT-u to nie pogadanka o zgubnych skutkach używek, to przede wszystkim autentyczna chęć prewencji i zaangażowanie w sprawę. Inspektor Jach nie tyle mówi, co rozmawia z młodzieżą. Wchodzi z nią w dialog, nie narzuca swojego punktu widzenia, ale przestrzega: - Namawiam was do buntu przeciwko dopalaczom i presji społecznej. Nie liczy się metka na ubraniu tylko twoje serce i zdrowie. Największą wartością jest życie, nie niszcz go sobie – mówił, a młodzież słuchała.

Podczas dzisiejszego spotkania zaprezentowano również filmy obrazujące działania i inicjatywy PaT-u. Ogólnopolski Program „Profilaktyka a Ty” nowoczesnymi metodami zwraca się do młodego człowieka słowami: „Jesteś potrzebny”, „Bądź wolny od uzależnień”, „Staraj się pomagać innym”. Orzesko – Ornotnowicka Grupa PaT należy do jednej z najprężniej rozwijających się. Jej liderką jest Marcelina Cyprys, a koordynatorkami Monika Świerczek-Fic i Ilona Czardybon.

Podczas dzisiejszego spotkania w imieniu Burmistrza Miasta Orzesze zgromadzonych przywitała i podziękowała organizatorom za zaangażowanie w przedsięwzięcie Sonia Janecka, Kierownik Wydziału Promocji, Współpracy ze Stowarzyszeniami, Przeciwdziałania Uzależnieniom oraz Zarządzania Kryzysowego. Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych reprezentowała Kinga Szala, a Miejski Zespół Oświaty Dyrektor Anna Czarnacka. Obecni byli również Jan Mach, Przewodniczący Rady Miejskiej Orzesze, radny Eugeniusz Szala, Ksiądz Proboszcz Henryk Centner z Parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Nie zabrakło przedstawicieli Komendy Powiatowej Policji w Mikołowie oraz Komendy Powiatowej Policji w Wodzisławiu Śląskim: Komendat Powiatowy Policji w Mikołowie podinsp. Andrzej Wystalski, Zastępca Komendanta Komisariatu Policji w Orzeszu podkom. Dariusz Widuch, pełniąca obowiązki Zastępcy Naczelnika Wydziału Prewencji kom. Anna Musioł, st. asp. Dariusz Kasperek oraz sierż. szt. Klaudia Kempa z Zespołu do Spraw Nieletnich i Patologii Komendy Powiatowej Policji w Mikołowie oraz oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Mikołowie - st. sierż. Magdalena Wiśniewska.

Zapraszamy na stronę PaT http://pat.policja.gov.pl/


   
 

Tekst i zdjęcja: Agnieszka Walczak, więcej w galerii

Polecamy


Wszelkie prawa zastrzeżone © 2014 Urząd Miasta Orzesze