Poleć ten artykuł znajomemu
Czcionka
A A A
Kontrast

Parafia pw. św. Wawrzyńca

Kościół św. Wawrzyńca w Orzeszu na Górce został wybudowany ok. 1590 r. jako fundacja ówczesnych właścicieli Orzesza Wawrzyńca Tracha i jego żony Anny Marii z Frankenbergów. Świadczą o tym herby rodowe oraz napisy wyryte w piaskowcu. Do 1628 roku kościół był w rękach protestantów.

Zaniedbany i zdewastowany w czasie wojny 30-letniej stał się w końcu filialnym kościołem parafii Woszczyce. Nabożeństwa odprawiano okazyjnie. Zazwyczaj było to w święto Nawiedzenia NMP, św. Wawrzyńca i św. Katarzyny.

W 1750 r. w inwentarzu parafialnym zapisano, że w wiosce Orzesze znajduje się murowany kościół pw. św. Katarzyny, a w nim trzy ołtarze, ambona ławki, krypta, w której grzebie się panów Orzesza.

Sytuacja taka trwała aż do 1906 r. kiedy przy kościele ustanowiono kurację, a od 1 sierpnia 1912 do 1930 r., a więc do czasu wybudowania nowego kościoła w Orzeszu, kościół św. Wawrzyńca był kościołem parafialnym dla Orzesza. Proboszczem w tym czasie był ks. Józef Kulig.

Po zniszczeniach wojennych z inicjatywy ks. proboszcza Władysława Wojciecha kościół odrestaurowano, a nabożeństwa odbywały się dwa razy w roku: w uroczystość odpustową ku czci św. Wawrzyńca i z racji otaczającego kościół cmentarza w Dzień Zaduszny.
Dnia 12 września 1967 r. został mianowany rektor kościoła. Odtąd nabożeństwa sprawowano codziennie.

Proboszcz – ks. Aleksander Wojtala

Strona internetowa www.wawrzyniec.katowice.opoka.org.pl

Dane adresowe:

ul. Na Górce 6

43-180 Orzesze

tel. 32 22 15 276

e-mail: wawrzek@katowice.opoka.org.pl

 Wszelkie prawa zastrzeżone © 2014 Urząd Miasta Orzesze