Poleć ten artykuł znajomemu
Czcionka
A A A
Kontrast

Parafia pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny

Na początku XVI wieku Orzesze wchodziło w skład okręgu parafialnego Woszczyc. Po przesunięciu granicy parafialnej znalazło się w zasięgu wspólnoty dębieńskiej. W drugiej połowie XIX wieku miejscowość została podzielona między dwie parafie. Wschodnia część znalazła się w granicach wspólnoty woszczyckiej, natomiast zachodnia należała do parafii dębieńskiej.

Starania o wybudowanie w Orzeszu drugiego kościoła podjęto w latach 20. XX w. Po uzyskaniu pomocy finansowej od Dyrekcji Dóbr hr. Thiele-Wincklera, kurii biskupiej, starostwa pszczyńskiego oraz urzędu wojewódzkiego przystąpiono w 1926 roku do budowy nowej świątyni.

Projektantem i konstruktorem został pan Teofil Wygacz z Orzesza. Budowa trwała cztery lata. Neoromański kościół pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny został poświęcony 14 grudnia 1930 przez ks. Aleksandra Skowrońskiego z Mikołowa. Kościół posiadał jeden główny i dwa boczne ołtarze. W ołtarzu głównym został umieszczony obraz autorstwa Jana Wałacha przedstawiający scenę Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. W oknach umieszczono witraże z wizerunkami św. Wawrzyńca i św. Katarzyny. Zakupiono również dwa dzwony kościelne z ludwisarni Szwabe w Białej noszące wezwania św. Józefa i Najświętszego Serca Pana Jezusa. Podczas II wojny światowej świątynia uległa uszkodzeniu i w 1945 roku rozpoczęto prace naprawcze. Konsekracji kościoła dokonał 7 maja 1960 ks. bp Herbert Bednorz.

Gruntownemu odnowieniu świątynia była poddana w połowie lat 90. XX w. Wymieniono wówczas posadzkę na marmurową, a dach pokryto dachówką. Obecny wystrój kościoła stanowi dzieło Edmunda Czarneckiego i Karola Gierlotki.
www.encyklo.pl

Proboszcz – ks. Grzegorz Hawel

Strona internetowa www.parafia-orzesze.pl

Dane adresowe:

ul. św. Wawrzyńca 2

43-180 Orzesze

tel. 32 22 15 227

e-mail: parafiaorzesze@wp.pl

 Wszelkie prawa zastrzeżone © 2014 Urząd Miasta Orzesze