Poleć ten artykuł znajomemu
Czcionka
A A A
Kontrast

Parafia pw. św. Apostołów Piotra i Pawła

Pierwszym źródłowym zapisem dotyczącym Woszczyc jest uchwała Kapituły Generalnej cystersów w Cîteaux z 1238 roku, w której znajduje się wzmianka o ufundowaniu przez kanclerza – księcia Galroniae konwentu na terenie parafii „Vosic”. Realizacją tego przedsięwzięcia mieli zająć się cystersi z małopolskiego Jędrzejowa wspierani przez mieszkańców z Żor i współbraci z Mogiły i Sulejowa. Koncepcja ta jednak upadła z powodu najazdu Mongołów w 1241 roku. Dopiero po najeździe tatarskim rozpoczęła się budowa konwentu w Rudach, choć historycy nie są zgodni co do tego, czy klasztor w Woszczycach już wtedy istniał, czy też dopiero planowano jego budowę. W 1283 roku w wyniku umowy doszło do zamiany majątków i Woszczyce stały się własnością Stefana Zbronowicza z Żernicy

Wieś w 1326 roku znalazła się w spisie świętopietrza dekanatu oświęcimskiego. W średniowieczu na terenie parafii mieszkało 350-420 osób. W pierwszej połowie XVI wieku miejscowość podlegała biskupstwu krakowskiemu, wchodząc w skład wspomnianego dekanatu oświęcimskiego, a potem pszczyńskiego. W 1812 roku Woszczyce znalazły się pod jurysdykcją biskupa wrocławskiego. Na przełomie XVI i XVII wieku opiekę nad parafią sprawowali duchowni protestanccy. Działania wojenne doprowadziły do zniszczenia świątyni, co doprowadziło do wybudowania nowego kościoła w 1682 roku. Pierwsza informacja o jego gruntownej renowacji pochodzi z 1749 roku.

Pod koniec XVIII wieku zbudowano w Woszczycach szkołę parafialną, a w 1812 roku postawiono nową murowaną plebanię. Obecny kościół jest już co najmniej trzecim z woszczyckich kościołów. Jego projektantem był królewski inspektor budowlany Moebius z Wielkich Strzelec. Kościół został wzniesiony w latach 1878-1880. Budowla zawiera elementy architektoniczne charakterystyczne dla stylów: romańskiego, gotyckiego i renesansowego. Kościół został konsekrowany 29 listopada 1980.
inf. www.encyklo.pl

Proboszcz – ks. Jerzy Kiecka

Strona internetowa http://parafia.woszczyce.pl/

Dane adresowe:

ul. J. Długosza 51

43-188 Woszczyce

tel. 32 22 15 194

e-mail: woszczyce@archidiecezja.katowice.pl

 Wszelkie prawa zastrzeżone © 2014 Urząd Miasta Orzesze