Poleć ten artykuł znajomemu
Czcionka
A A A
Kontrast

Parafia pw. św. Jana Chrzciciela

Jaśkowice pod względem parafialnym od początku swego istnienia były związane ze wspólnotą w Dębieńsku. Jako jedyne na Śląsku (z ponad 50 miejscowości), uiszczały w średniowieczu dziesięcinę na rzecz Kolegiaty św. Krzyża w Opolu. Z początkiem lat 30. XX wieku podjęto starania o zmianę przynależności parafialnej. W 1931 roku jaśkowiczanie zwrócili sie do kurii z prośbą o przyłączenie do Orzesza. W odpowiedzi na tę prośbę kuria diecezjalna zaproponowała podział miejscowości pomiędzy wspólnoty w Dębieńsku i Orzeszu. Proboszcz dębieński – ks. Teofil Kocurek – wysunął z kolei propozycję utworzenia w Jaśkowicach samodzielnej parafii.

31 sierpnia 1932 pomiędzy nowo powstającą parafią, a Zarządem Dóbr hr. Thiele-Wincklera została podpisana umowa kupna-sprzedaży działki o powierzchni 3 hektarów pod budowę nowego kościoła. W sierpniu 1934 roku rada parafialna w Dębieńsku wyraziła zgodę na budowę kościoła filialnego w Jaśkowicach. 25 października parafia jaśkowicka otrzymała dekret, na mocy którego otrzymała osobowość prawną. W tym samym dniu powołano radę parafialną, której przewodniczył ks. Teofil Kocurek.

Budowa kościoła trwała dwa lata. Konsekracji nowej świątyni pw. św. Jana Chrzciciela dokonał 22 listopada 1936 ks. prałat Karol Skupin oficjał sądu biskupiego. W prezbiterium nowej świątyni został umieszczony ołtarz główny z figurą Jana Chrzciciela. Równocześnie podjęto starania o utworzenie w Jaśkowicach samodzielnej placówki duszpasterskiej.

W lipcu 1938 roku zarząd kościelny w Dębieńsku zgodził się na podział parafii, której granica przebiegała pomiędzy powiatami rybnickim i pszczyńskim. 31 października 1938 bp Stanisław Adamski utworzył w Jaśkowicach lokalię. Pierwsze misje parafialne odbyły się już w maju 1939 roku, a 15 marca 1958 Jaśkowice zostały podniesione do rangi samodzielnej parafii.

W nocy z 14 na 15 stycznia 2013 całkowicie spłonął dach kościoła. Palący się budynek ratowało ponad 30 jednostek straży pożarnej z terenu powiatu mikołowskiego oraz z okolicy. 15 stycznia w kaplicy cmentarnej mszę św. w intencji parafian oraz ratujących kościół odprawił abp Wiktor Skworc.
inf. www.encyklo.pl

Proboszcz – ks. Ambroży Siemianowski

Strona internetowa www.orzesze-jaskowice.parafia.info.pl

Dane adresowe:

ul. Wolności 20

43-180 Jaśkowice

tel. 32 77 82 979

e-mail: jaskowice@archidiecezja.katowice.pl

 

 Wszelkie prawa zastrzeżone © 2014 Urząd Miasta Orzesze