Poleć ten artykuł znajomemu
Czcionka
A A A
Kontrast

Parafia pw. św. Antoniego z Padwy

Do 1870 roku mieszkańcy Zgonia na nabożeństwa chodzili do parafii w Woszczycach, mieszkańcy musieli pokonać nawet 10 km. Już wcześniej pisali prośby do biskupa, w czym pomocny był proboszcz Woszczyc Andrzej Zając, które w 1934 roku zostały przyjęte i kuria katowicka odłączyła Zgoń od Woszczyc.

W 1922 roku mieszkańcy postawili obszerną kaplicę, a w 1935 roku gmina utworzyła komitet budowy kościoła. W 1937 roku postawiono ze zbiórek pieniężnych bez pełnego wyposażenia i poświęcono kościół. Pierwszym stałym księdzem był Leon Szkatuła, duszpasterzujący w latach 1943-1945. W czasie II wojny światowej kościół ucierpiał, dlatego tuż po zakończeniu wojny zaczęto go odnawiać.

W 1948 roku biskup Stanisław Adamski podpisał dekret ustanawiający w Zgoniu parafię. Pierwszym proboszczem został ks. Jerzy Raszka, który sprowadził do Zgonia malarza Adama Bunscha. Wykonał on freski o tematyce biblijnej, natomiast znany rzeźbiarz z Istebnej Jan Wałach zrobił boczne ołtarze przedstawiające Matkę Bożą Częstochowską i Najświętsze Serce Pana Jezusa. W głównym ołtarzu znajduje się stara figura świętego Antoniego, który w lewej ręce trzyma lilię a na prawej ręce siedzi Dzieciątko Jezus, które w lewej rączce trzyma złotą kulę a prawą błogosławi. W 1957 roku Zgoń stała się samodzielną parafią.
www.encyklo.pl

Proboszcz – ks. Krzysztof Jasek

Strona internetowa www.antonizgon.katowice.opoka.org.pl

Dane adresowe:

ul. Kobiórska 6

43-186 Zgoń

tel. 32 22 13 143

e-mail: zgon@archidiecezja.katowice.pl

 Wszelkie prawa zastrzeżone © 2014 Urząd Miasta Orzesze