Poleć ten artykuł znajomemu
Czcionka
A A A
Kontrast

OSP Woszczyce
O Ochotniczej Straży Pożarnej w Woszczynach można mówić od marca1907 roku, kiedy to kilkunastu mieszkańców dokonało rejestracji tejże organizacji. W tym samym roku ze starostwa w Pszczynie strażacy otrzymali pierwszą pompę ręczną; mieli również na wyposażeniu półwózek z drewnianą beczką na wodę. W tym okresie cały sprzęt do akcji transportowany był zaprzęgami konnymi, które dostarczali pełniący dyżury konne miejscowi gospodarze. Miejscem zbiórek i przechowania sprzętu była maleńka remiza strażacka zlokalizowana obok kościoła i folwarków.
 
Podczas działań wojennych 1944-1945 remiza uległa dewastacji i zniszczeniu. Działalność strażackiej organizacji ożywiła się w latach 1946-1947, kiedy to utworzył się nowy zarząd jednostki. Aby pozyskać środki finansowe na zakup sprzętu oraz bieżące utrzymanie remizy, w latach 1948-1950 ochotnicy urządzali przedstawienia teatralne oraz zabawy, działając tym samym na rzecz podnoszenia i rozwijania kultury w wiejskim środowisku.
 
W latach 1951-1957 rozbudowano remizę i zakupiono z Elektrowni Łaziska samochód strażacki marki Dodge , który po kilku latach został wymieniony na samochód bojowy marki Star 20, otrzymany w ramach przydziału z Powiatowej Komendy Straży Pożarnej w Tychach.
W 1967 roku powstała przy jednostce Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza, która istnieje do dziś. Przez kilka lat, od 1968 roku, przy OSP działała także żeńska drużyna, która niestety się rozpadła.
 
W 1973 roku została zlikwidowana mała i ciasna strażnica, a nowemu, powołanemu w tym samym roku zarządowi udaje się w jej miejsce wydzierżawić szopo-garaż po Międzykółkowej Bazie Maszynowej w Gardawicach i w ramach czynu społecznego przystosować na remizę, której otwarcia dokonano 18 maja 1974 roku. W lutym 1976 roku OSP otrzymała z KR SP Tychy wóz bojowy marki Żuk typu GLM-8. Wóz bojowy Star 20 oddano do kasacji.
 
W roku 1985  nowy zarząd, po nieudanych próbach rozpoczęcia budowy nowej strażnicy, podjął decyzję o jej modernizacji. Strażacy organizowali festyny, których dochód przeznaczali na adaptację kolejnych pomieszczeń. W miejsce samochodu Żuk GLM-8 udało się załatwić samochód marki Star – GBAM, który był prezentem Elektrowni Łaziska.

W 1995 roku wyremontowano kompleksowo dach, wymieniono okna i drzwi oraz częściowo ocieplono budynek.

W ramach podnoszenia kwalifikacji strażacy z Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej brali udział w licznych obozach sportowo-pożarniczych w Wiśle Malince oraz turniejach wiedzy pożarniczej. Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza brała również udział w zawodach sportowo-pożarniczych na szczeblu gminy i powiatu, w których uzyskiwała wysokie wyniki, czego dowodem są liczne puchary i dyplomy.
 
W roku 2005 został powołany nowy zarząd. W tym samym roku straż otrzymała nowy wóz bojowy marki Jelcz GCBA, który był darem Gminy Ornontowice.
 
W 2007 roku OSP Woszczyce obchodziła stulecie istnienia – uroczyste obchody miały miejsce 1 września. Z tej okazji jednostka otrzymała sztandar, który został poświęcony w kościele parafialnym pw. św. Apostołów Piotra i Pawła. Poczet sztandarowy uczestniczy w wielu uroczystościach, zarówno w Woszczycach, jak i na terenie powiatu mikołowskiego. 
 
Skład zarządu:
prezes: Wojciech Sznapka
naczelnik: Stanisław Pitlok
wiceprezes: Piotr Lyra
wicenaczelnik: Mirosław Kocima
skarbnik: Konrad Leśnik
sekretarz: Mariusz Szyszka
gospodarz: Henryk Figura
członek zarządu: Tomasz Kwoka
 
Liczba członków: 62 w tym 9 w Młodzieżowej Drużynie Pożarniczej.


Wszelkie prawa zastrzeżone © 2014 Urząd Miasta Orzesze