Poleć ten artykuł znajomemu
Czcionka
A A A
Kontrast

OSP Orzesze
Ochotnicza Straż Pożarna w Orzeszu została utworzona w 1902 r. przez ówczesnego właściciela Orzesza von Thiele-Winklera. W 1904 roku została przejęta przez Gminę Orzesze i od tego momentu datuje swoją działalność.
 
Ówcześnie zwana związkiem sikawkowym zabezpieczała teren Orzesza i Zawady, prowadząc ożywioną działalność wśród mieszkańców pod kierownictwem pierwszego komendanta Brzezińskiego. Remiza strażacka mieściła się w przybudówce budynków gospodarczych von Winklera. Jednostka dzieliła się na oddziały: sikawkowy i drabinowy, a jej pierwsze wyposażenie stanowiła sikawka ręczna na osiach drewnianych wykonana przez strażaków ochotników.
 
W 1909 roku związek sikawkowy został przemianowany na OSP. W 1924 roku powstała orkiestra składająca się z 24 osób. W 1936 roku jednostka otrzymała sztandar, który jednak zaginął podczas II wojny światowej. Do wybuchu wojny stan jednostki wynosił 30 umundurowanych członków. W tym okresie strażacy gasili liczne pożary, a w szczególności w 1923 w Bujakowie, kiedy to w pożarze budynku wielorodzinnego uratowano 18-letnią dziewczynę, oraz domów w Ornontowicach i Jaśkowicach.
 


Pierwszy wóz bojowy dostarczył w 1943 okupant, jednak w 1945 zabrał go członek OSP i zbiegł nim na teren Czechosłowacji, gdzie zginął, rozbijając go. Po wyzwoleniu Orzesza na stanie pozostała ręczna sikawka oraz 12 metrów węża. Pierwsze ćwiczenia odbyły się 23 maja 1945 roku, kiedy to podjęto się organizowania niezbędnego sprzętu przeciwpożarowego.
 
W 1948 roku zakupiono wrak samochodu opel blitz, który został wyremontowany własnymi siłami przez druhów: Józefa Cudoka, Bernarda Cudoka i Ernesta Kreta, a przyczepkę pod motopompę wykonał Bernard Jureczko.
 
W 1954 roku obchodzono uroczystość 50-lecia założenia OSP. Z tej okazji urządzono festyn na Górce św. Wawrzyńca oraz zawody strażackie.
 
Z okazji nowego roku strażacy odwiedzali mieszkańców, wręczając kalendarze strażackie i zbierając fundusze z przeznaczeniem na ochronę przeciwpożarową.
 
W 1963 roku rozpoczęto budowę nowej strażnicy, którą ukończono dopiero w 1971.
 
W listopadzie 1964 jednostka otrzymała samochód marki „Star” 20 oraz dwie motopompy Polonia.
 
W 1984 roku rozpoczęła się rozbudowa strażnicy, którą ukończono w 1991 roku.
W kolejnym roku jednostka otrzymała jelcza 004 z KP PSP Tychy, a z podziału został wycofany star.
 
W 1994 roku zorganizowano uroczystości z okazji 90-lecia powstania OSP – został wręczony sztandar oraz odznaczenie jednostki Złotym Znakiem Związku Ochotniczych Straży Pożarnych.

 
W 1995 jednostka zostaje włączona do KSRG, przez co zwiększa się zakres obowiązków – oprócz akcji na własnym terenie, jednostka może być zadysponowana na cały kraj do zwalczania przeróżnych zagrożeń: klęsk żywiołowych, powodzi i in. Jednocześnie wymusiło to na strażakach uczestnictwo w kolejnych szkoleniach w celu zwiększenia swoich umiejętności.
 
W 1998 roku jednostka otrzymała z rąk ówczesnej burmistrz miasta Reginy Hajduk samochód marki Jelcz – 010 jako dar miasta Orzesze. W 2003 roku jednostka otrzymała od KP PSP w Mikołowie samochód operacyjny marki Polonez za aktywny udział w akcjach ratowniczo-gaśniczych. We wrześniu 2014 roku, po 16 latach, jelcz został zastąpiony nowym wozem bojowym, scanią P400, a sam został przekazany do OSP Woszczyce.
 
Pod koniec 2003 OSP zakupiło z własnych środków i 50% dotacji z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Zasobów Wodnych lekki samochód gaśniczy Ford Transit. Z dotacji KSRG i Oddziału Zarządu Wojewódzkiego OSP wyposażono go w agregat wysokociśnieniowy i pompę do brudnej wody (szlamowej).
 
W ciągu ostatnich 10 lat jednostka brała udział w licznych akcjach mających na celu ratowanie życia i mienia, nie tylko na terenie miasta Orzesza czy powiatu, ale wyjeżdżała pomagać również poza granice. Przykładami akcji, które najbardziej zapadły w pamięć są:
usuwanie skutków powodzi w Bieruniu i Bojszowach; pożary: kościoła w Jaśkowicach, stadniny koni w Orzeszu Zazdrości, Szpitala Chorób Płuc w Orzeszu oraz w zakładach ERG w Łaziskach Górnych; wyciek szkła z wanny w Hucie Szkła w Orzeszu.


Fotorelacja z obchodów 110-lecia OSP Orzesze w GALERII

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2014 Urząd Miasta Orzesze