Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Planowane inwestycje w rejonie ulic Wiosny Ludów i Stanisława Wyspiańskiego

Inwestycje kolejowe na terenie Orzesza

Elektroniczny Urząd

Załatwianie spraw w urzędzie przez internet. Elektroniczne płatności za śmieci, podatki itp.

Wyszkubki na scenie

„Wyszkubki” w wykonaniu Regionalnego Zespołu Śpiewaczego „Jaśkowiczanie” zaproszeni goście mogli zobaczyć na scenie Sali Widowiskowej MOK w Orzeszu Jaśkowicach. Gromkim brawom nie było końca.

Wyszkubki to zwyczaj związany ze skubaniem pierza, który miał miejsce głównie na wsiach w okresach zimowych. Każda gospodyni mająca na wydaniu córki przygotowywała dla nich wiano, w skład którego wchodziły poduszki i pierzyny. Ale najpierw trzeba było to pierze wyskubać, dlatego gospodyni zapraszała do siebie sąsiadki, żeby jej w tym pomogły.

Zwyczaj ten przedstawił zgromadzonym gościom Regionalny Zespół Śpiewaczy „Jaśkowiczanie” działający nieprzerwanie od 37 lat przy Miejskim Ośrodku Kultury w Orzeszu pod przewodnictwem Pani Marii Gawlik. Zespół jest laureatem wielu prestiżowych nagród i wyróżnień, które zdobył na różnego rodzaju festiwalach i przeglądach. Brał również udział w nagraniach Radia Katowice i Telewizji Katowice.

Wspaniałe przedstawienie pt. „Wyszkubki” poprzedził występ Towarzystwa Śpiewaczego „Dzwon” pod batutą Pani Martyny Rim. - Przy okazji tak licznego spotkania Chór „Dzwon” zaprasza w swoje szeregi osoby kochające śpiew i dobre towarzystwo, bo TŚ „Dzwon” to przede wszystkim spotkania ludzi, którzy czerpią radość ze wspólnego śpiewania i tą radością dzielą się z innymi – mówiła Pani Elżbieta Goralczyk z Klubu Seniora+ w Orzeszu.

"Wyszkubki" powstały w ramach projektu „naRADźmy się! – MOCni, SAMOrządni, ZAANGAŻOWANI mieszkańcy powiatu mikołowskiego” realizowanego przez Fundację GaSZo, finansowanego ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030. Głównym celem inicjatywy jest kultywowanie kultury i tradycji śląskiej poprzez przypomnienie zapomnianego już zwyczaju szkubania pierza.

Banery/Logo