Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Zaprzysiężenie radnych i nowego burmistrza Orzesza

Tomasz Szier został Zastępcą Burmistrza Miasta Orzesze

Elektroniczny Urząd

Załatwianie spraw w urzędzie przez internet. Elektroniczne płatności za śmieci, podatki itp.

Informacja na temat zgnilca amerykańskiego

Rozporządzeniem Wojewody Śląskiego w sprawie zwalczania zgnilca amerykańskiego pszczół cały obszar gminy Orzesze został ogłoszony terenem zapowietrzonym. Wydane wcześniej rozporządzenia obejmujące tylko w części obszar Orzesza  zostały uchylone.

Rozporządzeniem Wojewody Śląskiego z dnia 5 września 2023 r. „w sprawie zwalczania zgnilca amerykańskiego pszczół na terenie powiatów gliwickiego, mikołowskiego, pszczyńskiego, rybnickiego oraz miast Gliwice, Ruda Śląska, Rybnik, Tychy, Zabrze oraz Żory” - poz. 6615, cały obszar gminy Orzesze został ogłoszony terenem zapowietrzonym. Wydane wcześniej rozporządzenia zostały uchylone.

W obszarze zapowietrzonym zakazuje się:

1) przemieszczania, bez zezwolenia właściwego miejscowo powiatowego lekarza weterynarii rodzin pszczelich, pszczół, matek pszczelich, czerwia, pni pszczelich oraz sprzętu i narzędzi używanych do pracy w pasiece;

2) organizowania wystaw i targów z udziałem pszczół.

Zakazy określone w rozporządzeniu dotyczą wszystkich posiadaczy pszczół z obszaru zapowietrzonego i obowiązują do czasu uchylenia niniejszego rozporządzenia. Zgodnie z rozporządzeniem teren zapowietrzony zostanie właściwie oznakowany. Chcemy jednocześnie uspokoić mieszkańców, że choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ludzi.

Dodatkowe informacje dla pszczelarzy:

Zgnilec amerykański jest wysoce zaraźliwą chorobą bakteryjną pszczół. Zarazek atakuje larwy i czerw powodując ich zamarcie. Za jego rozprzestrzenianie w ulu odpowiedzialne są robotnice opiekujące się czerwiem i czyszczące komórki plastra, natomiast rozprzestrzenianie choroby pomiędzy ulami ma głównie miejsce u schyłku lata i początku jesieni, kiedy w okresie bezpożytkowym występują rabunki słabych rodzin pszczelich (m. in. zakażonych).

Należy mieć również na względzie możliwość przenoszenia drobnoustroju przez osoby opiekujące się pszczołami, które nie zachowują należytej higieny pracy. Wczesnym niepokojącym objawem są zmiany na zasklepach komórek z martwym czerwiem, wieczka tych komórek są pociemniałe i zapadnięte, występuje tzw. czerw rozstrzelony. Po odkryciu komórek w zależności od postępu choroby można zaobserwować etapowe przekształcanie się zamarłego czerwia w brązową ciągnącą się masę, która przylega do ścian komórek plastra. Objawom tym, towarzyszy wydzielany zapach spalonego rogu.

Rozpoznanie choroby odbywa się poprzez obserwację objawów, gdzie w przypadku podejrzenia pobierane są próby do badań laboratoryjnych. W tym celu zaleca się kontakt z Inspekcją Weterynaryjną lub najbliższym lekarzem weterynarii. Do badań pobiera się wycinki plastra o powierzchni co najmniej 20 cm zawierający w komórkach jak najwięcej chorobowo zmienionego lub martwego czerwia.

Celem zwalczenia ogniska choroby po wcześniejszej likwidacji mocno zainfekowanych pni pszczelich należy przeprowadzić dokładne oczyszczanie i odkażanie uli, sprzętu, za pomocą środków fizycznych np. opalenie płomieniem lampy benzynowej lub gazowej, lub przy użyciu dopuszczonych produktów biobójczych np. zawierających podchloryn sodu jako substancję czynną. Takie działania są niezbędne gdyż przetrwalniki bakterii zgnilca są oporne na działanie czynników środowiskowych i powszechnie stosowane środki dezynfekcyjne. Należy pamiętać, że wyżej wymienione czynności wykonywane są wyłącznie przez lekarzy weterynarii pod nadzorem Powiatowego Lekarza Weterynarii.

Banery/Logo