Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

„Akcja zima” 2023/2024 - wykaz potrzebnych telefonów

Połączenie kolejowe Jastrzębia Zdroju z Katowicami przez Orzesze

List otwarty burmistrza Orzesza do mieszkańców w sprawie CPK

Elektroniczny Urząd

Załatwianie spraw w urzędzie przez internet. Elektroniczne płatności za śmieci, podatki itp.

Obchody na Pasternioku

Uroczystość związana z 84. rocznicą rozstrzelania mieszkańców Orzesza na Pasternioku oraz 84. rocznicą wybuchu II Wojny Światowej odbyła się 19 września 2023 roku.

W obchodach udział wzięli m.in.: Mirosław Blaski, burmistrz Orzesza, Sylwia Krawczyk, zastępca burmistrza, Jan Mach, przewodniczący Rady Miejskiej w Orzeszu, kom. Przemysław Panfil, zastępca komendanta Komisariatu Policji w Orzeszu, Grzegorz Bębnik, historyk Instytutu Pamięci Narodowej, autor książki „Sokoły kapitana Ebbinghausa", traktującej m.in. o krwawej niedzieli  w Orzeszu, radni, dyrektorzy, nauczyciele i uczniowie z orzeskich szkół, harcerze, mieszkańcy miasta.

- Szczególnie gorąco witam osoby najbardziej emocjonalnie związane z tym miejscem – rodziny rozstrzelanych Orzeszan – mówiła Gabriela Kret, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 im. Poległych na Pasternioku w Orzeszu. - Nie możemy zapomnieć, że w wielu miejscach na świecie trwają wojny i konflikty, że nasi sąsiedzi za wschodnią granicą doznają zła, które pamiętają i przed którym przestrzegali nasi dziadkowie. Dziś znów tak ważne jest, by przypominać i przestrzegać: wolność i pokój nie są dane raz na zawsze!

- Patrząc w przyszłość, nie wolno nam nigdy zapomnieć o tym, co było. Tę pamięć winni jesteśmy naszym zamordowanym rodakom, a także samym sobie. Naszym moralnym obowiązkiem jest przekazywanie następnym pokoleniom, co się wydarzyło na naszych ziemiach! – mówił Mirosław Blaski. - Składam serdeczne podziękowania rodzinom poległych oraz Gabrieli Kret, dyrektor Szkoły Podstawowej numer 1 im. Poległych na Pasternioku, kadrze pedagogicznej, wspaniałej orzeskiej młodzieży, harcerzom, którzy kultywują pamięć o wydarzeniach jakie miały tu miejsce – dodał burmistrz

Po pięknym programie słowno-muzycznym przygotowanym przez uczniów i nauczycieli SP1 odbył się Apel Poległych. Następnie złożono kwiaty pod pomnikiem na Pasternioku.

Banery/Logo