Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

III Śląski Protest przeciwko KDP/CPK

Seniorzy doskonale bawili się na festiwalu w Orzeszu

Zaprzysiężenie radnych i nowego burmistrza Orzesza

Elektroniczny Urząd

Załatwianie spraw w urzędzie przez internet. Elektroniczne płatności za śmieci, podatki itp.

List otwarty burmistrza Orzesza do mieszkańców w sprawie CPK

List otwarty Burmistrza Miasta Mirosława Blaskiego do mieszkańców w sprawie przebiegu Kolei Dużych Prędkości  w ramach Centralnego Portu Komunikacyjnego przez Orzesze.

Szanowni Mieszkańcy,

od wielu miesięcy zmagamy się w Orzeszu z bardzo trudnym tematem CPK. Walczymy, o to by Koleje Dużych Prędkości nie biegły przez nasze miasto. Mam ogromną nadzieję, że w końcu wygramy tą nierówną walkę! Ale żeby tak się stało musimy po raz kolejny zjednoczyć siły, wspólnie stając po stronie tych mieszkańców, którym grozi utrata dorobku całego życia. Apeluję, by nie tracili oni nadziei i nie ustawali we wspólnej walce z CPK.

Informowałem mieszkańców, że 30 października ukazało się obwieszczenie Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Katowicach zawiadamiające strony o wszczęciu postępowania w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia pn.: „Budowa linii kolejowej na odc. Katowice - granica państwa”.

Pragnę podkreślić, że to nie jest raport oddziaływania na środowisko. Ten jest dopiero przed nami, podobnie jak konsultacje społeczne. Ale i tak warto, żeby mieszkańcy zapoznali się z dokumentacją RDOŚ. Podkreślam, że każdy ma prawo do zapoznania się z aktami sprawy osobiście bądź na piśmie, kierując korespondencję na adres: Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach, a także za pomocą innych środków komunikacji elektronicznej przez elektroniczną skrzynkę podawczą organu. Z aktami sprawy można zapoznać się po uprzednim umówieniu się z pracownikiem RDOŚ (numer telefonu do kontaktu: 32 42 06 816).

I do tego pragnę gorąco zachęcić wszystkich mieszkańców, a w szczególności właścicieli nieruchomości zagrożonych przebiegiem wariantu W 72, a także znajdujących się w strefie buforowej oraz w odległości 100 metrów od tej strefy. Co ważne, to właściciele tych nieruchomości są stroną postępowania i w związku z tym mogą składać do RDOŚ uwagi i zastrzeżenia. Mogą to robić w każdym czasie, aż do wydania decyzji środowiskowej dla inwestycji.

Szczegółowe informacje dotyczące procedury oddziaływania na środowisko można znaleźć pod adresem https://www.gov.pl/web/rdos-katowice/procedura-oceny-oddzialywania-na-srodowisko-dla-budowy-linii-kolejowej-na-odc-katowice---granica-panstwa

 Jeszcze raz chciałbym z całego serca podziękować wszystkim, którzy angażują się w walkę z CPK. Jednocześnie obiecuję, że nie ustanę w działaniach w tej sprawie i zrobię wszystko by w Orzeszu nie ziścił się „czarny scenariusz” związany z budową Kolei Dużych Prędkości.

                                                                                                                      Burmistrz Miasta Orzesze

                                                                                                                              Mirosław Blaski

 Orzesze, 13 listopada 2023r.

Banery/Logo