Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Zaprzysiężenie radnych i nowego burmistrza Orzesza

Tomasz Szier został Zastępcą Burmistrza Miasta Orzesze

Elektroniczny Urząd

Załatwianie spraw w urzędzie przez internet. Elektroniczne płatności za śmieci, podatki itp.

Spotkanie z mieszkańcami Orzesza w sprawie CPK

Burmistrz Orzesza spotkał się z mieszkańcami w sprawie CPK, które ma przebiegać przez Orzesze. – Nie zgadzam się na to, żeby ta inwestycja biegła przez nasze miasto – mówił Mirosław Blaski.

 

Spotkanie poświęcone problemom związanym z przebiegiem wybranego wariantu inwestorskiego W72 przez Orzesze w ramach realizacji inwestycji KDP pn.: „Budowa linii kolejowej na odc. Katowice – granica państwa – Ostrawa” odbyło się 26 kwietnia 2023 roku w Szkole Podstawowej nr 6 w Orzeszu Zawiści. Uczestniczyli w nim mieszkańcy, burmistrz Mirosław Blaski, mecenas Wojciech Wałęga zaangażowany w walkę z KDP i wywłaszczeniami, radni Rady Miejskiej Orzesze, przedstawiciele strony społecznej działający przeciwko KDP i CPK. W części spotkania wzięli również udział w formie on-line przedstawiciele CPK.

- Wolałbym spotkać się z Państwem w innej sprawie, ale spółka CPK rekomendowała wariant inwestorski W72, który przebiega w dużej mierze przez sołectwo Zawiść. Jeszcze przed spotkaniem usłyszałem pytanie o to,  ile domów jest zagrożonych. Proszę Państwa, niezależnie od tego czy zagrożone są 44 domy czy 4, to jest nasza ziemia i nie wyobrażam sobie żeby ta inwestycja w ogóle doszła w Orzeszu do skutku. My się na to nie zgadzamy! Od początku wszystkie gminy powiatu mikołowskiego szukały innego rozwiązania, proponowaliśmy modyfikację wariantu zielonego, który nie wiązał się z wyburzeniem żadnego domu. Ale CPK wie lepiej i wybrało wariant granatowy. Jestem po rozmowie z burmistrzami Łazisk Górnych i Mikołowa, a także z Grzegorzem Wolnikiem, radnym Sejmiku Województwa Śląskiego. Ale mówię w imieniu Orzesza: Chcielibyśmy zawrzeć porozumienie z Urzędem Marszałkowskim i współpracować z firmą, która miałaby przeanalizować każdy zapis z tego raportu – mówił Mirosław Blaski.

Burmistrz przypomniał, że mieszkańcy mogą dzwonić w sprawie CPK do Wydziału Rozwoju i Zamówień Publicznych Urzędu Miejskiego pod numery: 728 851 279 oraz 32/324 88 19. - Liczę, że będą Państwo zgłaszali do urzędu każdy pomysł, każdy problem. Postaramy się pomóc go rozwiązać – mówił burmistrz.

Banery/Logo