Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Nie trzeba już oświadczenia, żeby oddać odpady do PSZOK

Elektroniczny Urząd

Załatwianie spraw w urzędzie przez internet. Elektroniczne płatności za śmieci, podatki itp.

Spotkanie w sprawie połączenia kolejowego Jastrzębie Zdrój z Katowicami przez Orzesze

24 października 2023 roku w Urzędzie Miejskim Orzesze odbyło się spotkanie konsultacyjne w związku z opracowaniem dokumentacji projektowej dla projektu pn. „Uzupełnienie Sieci Kolejowej o Połączenie Kolejowe Jastrzębia-Zdroju z Katowicami”. Projekt realizowany jest w ramach programu uzupełnienia lokalnej i regionalnej infrastruktury kolejowej – KOLEJ+ do 2029 roku.

W spotkaniu uczestniczyli: przedstawicielka PKP PLK, przedstawiciele wykonawcy projektu oraz Burmistrz Miasta Orzesze i pracownicy UM Orzesze.

Przedstawiciele wykonawcy opracowującego dokumentację projektową omówili założenia projektu i przebieg planowanej do uruchomienia linii kolejowej, który w większości pokrywa się z przebiegiem zlikwidowanej linii kolejowej Orzesze – Żory. Wykonawca przewidział drugi wariant przebiegu połączenia kolejowego z linią Tychy biegnącą po terenach leśnych, który znacznie omija tereny mieszkaniowe.

Prezentację, która została pokazana na spotkaniu udostępniamy pod tekstem.

Podczas prezentacji zostały zgłoszone wstępne uwagi ze strony Miasta Orzesze. Po szczegółowej analizie przestawionych założeń, Miasto wskaże szczegółowe uwagi  do przedstawionego materiału.

Jednym z wniosków zgłoszonych już w trakcie dyskusji był kategoryczny brak zgody na pokazane na mapie zamknięcia połączenia ulicy Kawika z ulicą Żorską i ulicy Dębowej z ulicą Lipową.

Według informacji telefonicznej przekazanej w dniu 25 października przez PKP PLK, po analizie przedstawionego wniosku na wyżej wymienionych  ulicach zaplanowane zostaną przejazdy kolejowe. 

- Mam duże wątpliwości co do przebiegu  Kolei + jeżeli chodzi o połączenia Jastrzębie -  Orzesze Dworzec Główny. Uważam, że lepsze byłoby połączenie z Jastrzębia przez Bełk do Jaśkowic, bo wtedy byłoby ono kompatybilne z budową drugiego toru z Katowic do Orzesza Jaśkowic. Podczas wtorkowego spotkania zgłosiliśmy mnóstwo uwag. Nie wyobrażam sobie zamykania dróg, prosiłem też żeby odsunąć przebieg linii od domów. Trzeba pamiętać, że lata temu kiedy ta kolej funkcjonowała to ludzie byli do tego przyzwyczajeni, ale potem kolej została zamknięta i ludzie wybudowali tam nowe domy, myśląc, że kolei tam nie będzie.  Mam nadzieję, że projektant uwzględni nasze uwagi i kolejne spotkanie odbędzie się już przy udziale zainteresowanych mieszkańców, którzy będą się mogli wypowiedzieć – mówi Mirosław Blaski, burmistrz Orzesza, który zaprasza mieszkańców na spotkanie informacyjne 20 listopada 2023 roku w sali gimnastycznej SP3 w Orzeszu Zawadzie. Początek o godz. 17.

Przypominamy, że 9 listopada 2022 roku w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego podpisano umowę pomiędzy samorządem województwa, a spółką PKP PLK na odtworzenie linii kolejowej łączącej Katowice z Jastrzębiem-Zdrojem. Więcej informacji: https://www.orzesze.pl/a,672,inwestycje-w-ramach-kolei-w-orzeszu

Banery/Logo